Kişisel imajınız nasıl olmalı?

Kişisel imajınız nasıl olmalı?

Bir kişinin imajının kendisini dış dünyaya sunmanın yolu olduğunu söyleyebiliriz. Onu çevreleyen değerler, düşünce ve düşünceler …

Kişisel imajımız veya markamız sözlü iletişim, beden dili, görsel, dinleme ve konuşma yeteneği, öğrenme, deneyim, birikim, potansiyel, kendine güven ve kendine güventir.

Kişisel imaj hem sosyal hem de mesleki yaşamda yaratılmalıdır. Peki oluşturulan görüntüyü yönetirken göz önüne almanız gereken en önemli faktörler nelerdir?

Kişinin kişisel imajının çevresinden gelen geri bildirimler olumlu mu? Kişisel resminiz gerçekten başarılı mı? Ortamda ne tür etkiler yaratıyorsunuz?
Kişisel imajınız tutarlı mı? Ya da kişinin karakter yapısı, yaşam biçimiyle bağdaşmayan bir yapıya sahip mi? Kısacası, iç ve dış kendilerini farklı mı sergiliyorlar yoksa ikisi arasında gerçek bir uyum var mıdır?
İletişim becerileri gelişti mi? Kişi çevreyi etkili bir şekilde dinliyor mu ve dinliyor mu?
Sözlü ve yazılı iletişim açısından kişi başarılı mı? Bu yönleri iyileştirmek için çaba mı gösteriyor?
Vücut dili ve vücudun sözlü dili birbirleriyle uyumlu mudur? Veya dil farklı ceset konuşuyor mu?
Giysi stilinin mesleki yaşamda bulunduğu sektör, pozisyon, kişilik ve fiziksel görünüme uygundur mu? Toplumsal yaşamda da bulunan, uyum, kişilik ve fiziksel görünümün uyumlu olduğu bir giyim tarzına dikkat ediyor musunuz? Kişilik doğru tarzdadır; Uygun renk ve stilde giysiler, ayakkabılar ve aksesuarlar seçmek mümkün müdür?
Nezaket ve protokol kurallarına dikkat et?
Karizma, liderlik, kendine güven, benlik saygısı vb. karakteristik özellikler var mı?
Şirketinizde ve sosyal hayatınızda olumlu bir görüntü oluşturmak istiyorsanız,

Hem genel kültür hem de profesyonel anlamda bilgili olun. Kendinizi geliştirmek için zaman ayırın. Bilginin eksik olduğu konularda öğrenmeye açık olun. Okuarak, araştırarak kendinizi geliştirin.
Kültürel olsun. Birçok dergi, kitap ve gazete okuyun. Ülkedeki ve dünyadaki olayların farkında olun. Gündemi izle.
Enerjik ve uygun ol. Enerjik olabilmeniz için kan şekerinizi normal seviyede tutmaya çalışın. Meyve, sebze ve kepekli ekmek gibi nişastalı karbonatlar uzun süre kan şekeri seviyesini belli seviyede tutar. Yemek öğününü atlama. Uyku düzeninize dikkat edin. Enerjiyi artırmanın bir başka yolu, doğru nefes alabilmektir. Bir diyafram solunumu alışkanlığı edinin. Kafein enerjinizi artırmak istiyorsanız, aşırı kafeinin zararlı olabileceğini ve günde bir veya iki fincan kahve içeceğini düşünün. Bol bol su. Egzersiz yapmaya vakit ayırın.
Duruşunuz her zaman dik oluyor. Ayağa kalk. Bu hem vücudunuzun sağlığı açısından hem de kendinize güvenen bir görüntü ortaya koymanız açısından önemlidir.
Kıyafetlerine, saçlarına ve makyajına dikkat et. Profesyonel bir görünüm elde edin. Konumunuz için uygun bir şekilde giyinmeye dikkat edin ve size uygun bir stilde seçimler yapın. Bu bakım; Bu sadece çevrenizdeki titizlikle değil, aynı zamanda kendinize olan saygınızla da ilgilidir.
İletişim becerilerini geliştirin, etkili bir ses tonusu kullanın, iyi bir dinleyici ve iyi bir konuşmacı olun. Bu olayları kazanmak için biraz çaba ve arzusu yeterli.
Vücut dili doğru kullanın. Beden dilini kolayca öğrenebilirsiniz. Hem özel hayatınız hem de mesleki yaşamınız için oldukça yararlı olacaktır.
Gittiğiniz her yerde ve nerede olursanız olun, protokol ve nezaket kurallarını uygulayın.
Zamanında olun. Çalışma saatlerine uyum sağlayın. Sosyal hayatta, randevularınıza vakit ayırın. Kimse bekletilmekten hoşlanmaz, değil mi?
İşinizi iyi yapın, görevleri zamanında ve titizlikle bitirin.
Masanızı ve dolaplarınızı organize tutun.
Herkes adil davranın.
Problem çözücü olun. Sorunun kaynağını belirledikten sonra, sorunun nedenlerine bağlı kalmak yerine, çözmeye odaklanın.
İnsanlarla iyi geçin. Empati kurma. Hoşgörülü ve saygılı olun.
Glans yüzü olsun.
Yöneticiniz ve meslektaşlarınızla yüksek sesle tartışmayın. Düşüncelerinizi ve arzularınızı yapıcı bir şekilde ifade edin.
İşiniz hakkında şikayet etmeyin. Bunu her yerde söyleme. Bunun bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, şikayet etmek yerine çözüme gidin.
Söylentilerden ve insanlardan uzak durun.
Ve en önemlisi, hoşlanmayacağınız başkalarına hiçbir şey yapmayın.
“Markanızı Oluşturun” makalemizin ikinci bölümünde, “İş Hayatında Başarı Kazanma Kuralları” nı ekleyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir